Dekorasyon

Ev Dekorasyonu Önerileri ile Evinizi Modernize Edin!

Yeni evinizin mutfağında, banyosunda veya yatak odasında nasıl bir ev dekorasyonı yapacağınızı biliyorsunuz; ama alanın yeterli olup olmayacağından emin olamıyor musunuz? Bazı mimarlar, oda tasarlarken kullanmanıza yarayan kolay ölçüm ipuçları sayesinde bu sorunu kolayca çözmenize yardımcı oluyorlar.

Ev Dekorasyon Önerileri

Bir ev dekorasyonu yaparken küçük bir saksı bile alanın müsaitliğine göre dekore edilmeli. Bu yüzden tüm ölçüleri dikkatli ve kesin olarak alıp, sürprizlere karşı hazırlıklı olmalısınız. Evinize çok beğendiğiniz o koltuğu satın alırken, salonunuzda tam istediğiniz yere uyması için en doğru ölçüyü nasıl alabilirsiniz?

Mutfak Dekorasyonu ile Alanları Doğru Değerlendirin

Mutfağı iyi tasarlamak, içinde uzun süreli vakit geçireceğiniz düşünülürse sanılandan daha önemli bir konudur. Her alanda kendinizi rahat hissetmeli, küçük ve dar alanlar bırakmadan, sıkışmadan rahatça yemek hazırlayabilmelisiniz. Mutfak tadilatını verimli bir hale getirmenizi sağlayan önerileri içeren yazımızı okumak için tıklayın.

Hem tezgah, hem depolama mutfak ev dekorasyonu için oldukça büyük önem taşır. Yeni evlerde maalesef tezgah alanları ve depolama çok yeterli olmayabiliyor; eğer gözünüzü karartıp yeni bir mutfak yaptıracaksanız ne istediğinizi çok iyi biliyor ve detaylı araştırma yapmış olmanız gerekiyor.

gökyüzü mavisi

Mutfak için doğru ölçüm almanın en büyük ipucu; her malzemenizi düşünmeli, hepsine ayrı bir yer ayıracak bir şekilde mutfak tasarlamalısınız. Genellikle raflar gereksiz büyük olur ve su bardaklarınızı koyduğunuzda büyük bir ölü alan kalır. Bu yüzden rafı ikiye bölerek küçük bir raf elde edebilir; oraya kahve fincanlarınızı, çay bardaklarınızı koyabilirsiniz.

Tencereleriniz ve tabaklarınız daima ocağa yakın olmalı. Ocağa yakın konumlandırdığınız pişirici malzemeler, yemek sırasında işinizi kolaylaştırarak sizi mutfağın içinde dolaşmaktan kurtarır. Çekmecelerinizi iyi tasarlamalı, her malzemeye yer bulacak şekilde bir yerleşim planı düşünmelisiniz. Ocağın her iki yanında en az 55, en çok 95 cm olmak üzere tezgah alanı konumlandırırsanız yemek hazırlarken işiniz kolaylaşacaktır.

Banyonuzu Kullanışlı Hale Getirin

Banyonuzu eğer baştan tasarlıyorsanız, üzerinde çok fikir sahibi olmadığınız bir konu olabilir. İhtiyaçlarınızı belirlemekte zorlanıyorsanız, öncelikte bir banyodan ne beklendiğinizi düşünmeli, buna göre ev dekorasyon fikirlerine göz atmalısınız.

Bütün bakım ürünlerinizi banyonuzda tutmak, size depolama alanı ihtiyacı doğuracaktır. Ortalıkta bulunan bakım ürünleri de dağınık bir görüntüye sebep olacağı için, lavabonun üstündeki aynanızı kapaklı bir dolap haline getirerek depolama alanı yaratabilirsiniz. Lavabonun altındaki dolaba temizlik malzemelerinizi koyabilir, ortalıktan kaldırabilirsiniz.

Eğer yeni bir ev dekorasyonu yapıyorsanız, her şeyin sizin zevkinize ve ihtiyacınıza yönelik olacağını unutmayın ve bu fırsatı iyi değerlendirmek için ne istediğinizi iyi bilin. Örneğin, tezgah yüksekliği genellikle standarttır fakat 80-90 cm arasında bir yükseklik idealdir; eğer tuvaletin yanına konumlandırılırsa tuvaleti yüksekliği sayesinde gizleyebilir.

Oturma Odanızı Güzelleştirin

Artık çoğu evde bir oturma odası bulunmuyor ve herkes salonda oturuyor, biliyoruz. Eğer oturma odanız varsa da daha çok ardiye gibi kullanıyor ya da salona koymak istemediğiniz eşyalarınızı koyuyor olabilirsiniz -bilgisayar masası vb.-

ev dekorasyonu

Oturma odanızda oturup zaman geçirecekseniz, rahat bir koltuk tercih etmenizde fayda var. Örneğin, uzanmayı seviyorsanız L koltuk tam olarak sizin istediğinizi verecek ve rahat etmenizi sağlayacaktır. Ölçülerinizi doğru alıp, oturma odanıza sığacak bir mobilya satın alarak alanı doğru kullanabilirsiniz.

Mobilyalarınızı konumlandırırken, odadaki yürüme alanınızı kısmamaya özen gösterecek şekilde dekore etmelisiniz. Odanın içindeki ulaşım yolları genellikle 75-90 cm aralığında bir genişlik kaplar. Sehpa ya da orta sehpalar, koltuğunuza 30cm’den daha fazla yakın olursa yürüme yollarınız daralır. Tüm mobilyaların arasında 40-60 cm gibi bir mesafe olmalıdır.

Yatak Odanızı Dekore Edin

Yatak odanızı tasarlarken, genellikle dolapların sığıp sığmayacağı, yatağın konumu gibi konular ön plandadır. Yatak odanızda istediğiniz tüm mobilyaların tam olarak sığacağından ve alandan maksimum fayda alacağınızdan emin olun, ölçülerinizi buna göre alın.

Belki 5 kapılı bir dolap yerinize sığmıyor, sığsa da ihtiyaçlarınızı karşılamıyor olabilir. Bunun için mekanınıza uygun olarak köşe dolap tercih edebilir, IKEA gibi mağazalardan içini kişiselleştirebilirsiniz.

Salonunuzu Keyifli Bir Hale Getirin

Ev dekorasyonunda salonun yeri, tüm misafirlerin en çok vakit geçireceği ve evin tüm halkının ortak alanı olacağı için dekorasyon anlamında çok önemlidir. Salonda günün yorgunluğunu atarken, ihtiyaç duyacağınız ve olmasını isteyeceğiniz tüm eşyaların olması, sizi motive edecektir. Belki salonda film izlemeyi çok seviyorsunuzdur, bunun için klasik televizyonlar yerine daha uygun fiyatlı projeksiyon tercih edebilirsiniz.

WhatsApp Image 2021 12 03 at 12.28.24

Salonda uzanıp kitap okumayı seviyorsanız, kendinize bir köşe yapıp eğer alanınız müsaitse küçük bir kütüphane bile kurabilirsiniz. Kahve ya da çayın çok tüketildiği bir evde yaşıyorsanız, orta sehpanız ihtiyacınızı karşılayacak şekilde olmalı.

Salon duvarlarınızı %100 pamuk boyayla kaplayarak geleneksel duvar boyası ya da duvar kağıdı gibi işlemlere göre daha modernize ve sağlıkla tasarlanmış bir ortam elde edebilirsiniz. Pamuk duvar boyaları hiçbir kimyasal madde içermez. %80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı sağlayarak evinizde enerji tasarrufu yaparken sokağın gürültüsünü engellemenizi sağlar.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu