Dekorasyon

Eskitme Mobilya Boyama İle Yeni Mobilyalar Yaratın!

Dekorasyon modası sürekli kendini yeniliyor ve değişiyor! Işıl ışıl olan mobilyaların yerini eskitme mobilya boyama aldı. Eskiye olan özlemin gittikçe arttığı ve doğal olana dönüşle başlayan bu akımı siz de çok seveceksiniz. Çok havalı ve bir o kadar antika hissi uyandıran bu mobilyaların nasıl yapıldığını sizler için derledik.

Eskitme Mobilya Nedir?

Evinizde dekorasyon adına farklı bir hava yaratmak için eskitme mobilya boyama iyi bir tercih olacaktır. Ahşap mobilyalarınızdan dilediğinizi, dilediğiniz renge boyayarak sadece size ait özel yapılmış mobilyalara sahip olabilirsiniz.

Eskitme tekniği, yeni mobilyalar almaktan daha eğlenceli olacaktır. Eskitme mobilya boyama yapmak oldukça kolay ve eğlencelidir. Böylelikle hem eğlenceli vakit geçirecek hem de mobilyalarınızın havasını değiştireceksiniz.

Artık birçok boya astar istemeden kolayca bir kaç kat uygulamada dilediğiniz rengi elde etmenizi sağlıyor. Mobilyalarınızı boyamadan önce hangi tip boyayı seçeceğiniz ve ne renk istediğinize karar vererek başlayın.

Çok kolay ve zevkli olan eskitme mobilya boyama tekniği için malzemeler eskitme boya, fırça, akrilik boya, vernik ve sünger gibi kadar kolay ve bulunabilir malzeme listelerinden oluşuyor.

Eskitme mobilya boyama yapmak için bir kaç yöntem bulunakta. Siz de sizeve mobilyanıza en uygun bir yöntem seçerek başlayabilirsiniz.

Eskitme boya tekniği
Eskitme Mobilya Boyama

Silme Tekniği ile Başlıyoruz!

Zamanla sıkıldığınız ahşap sehpalarınız ve konsollarınız için basit bir teknikle başlıyoruz. Silme tekniği ile çok şık bir dekor sağlayacaksınız!

Silerek yapılan eskitme mobilya boyama tekniği için öncelikle boyamak istediğiniz mobilyanızı dilediğiniz renk ile 24 saat arayla 2 kat boyamalısınız. Kuruyan mobilyanıza, eskitme yapmak için; 1 ölçü eskitme kremine 2 ölçü glasing medium karıştırın. Yaptığınız bu karışımınızı mobilya üzerine hızlıca sürün.

Daha sonra kuru bir sünger yardımı ile aynı yönde olmasına dikkat ederek silme yapın. Sünger yerine nemli bir bez kullanabilirsiniz. Hafifçe silmeye özen gösterin. Hangi bölgenin daha fazla eskimesini istiyorsanız o bölgeyi daha fazla silebilirsiniz.

Vernikleme yapmadan önce bir kaç gün bekleyin. Vernik uygulaması sonrası eskitme mobilya boyama tekniğiniz harika görünecektir!

Kuru Eskitme Yöntemi Kullanın!

Ahşap mobilyanızı boyamak için eskitme pudrası alın. Daha sonra istediğiniz renge ahşap mobilyanızı boyayın. Almış olduğunuz eskitme pudrasını çalkalayarak bir kaseye dökün ve fırça yardımıyla boya yedirin.

Eskitme mobilya boyama yapmak istediğiniz bölgelere bu karışımı tampon yaparak uygulayın. Fırçayı hafif uygulayın ve daha çok uç kısımlara sürün. Oldukça kolay uygulanan bu yöntemde de eskitme yapmak istediğiniz bölgelerde yoğun kullanım yapmalısınız.

Budak Çalışması ile Eskitme Yapın

Hobi malzemeleri ile ilgileniyorsanız budak çalışması sözünü duymuş olmalısınız. Sanatsal hobi severler tarafından kullanılan bu yöntem eski mobilyaların yenilenmesinde kullanılır.

Çok sık kullanılan bu yöntem evdeki birçok mobilyanızda kullanılmıştır. Budak doku aparatı alarak siz de evinizde ağaç doku çalışması yapabilirsiniz.

Dilediğiniz renk akrilik boya ile boyadığınız ahşap mobilyanızı boyadıktan sonra rölyef pasta uygulaması yapın. Daha sonra budak doku aparatını hafifçe eğimli tutarak aşağı doğru bilediğinizi kaldırmadan çekin. Tüm yüzeylerde budak doku görüntüsü elde edene dek devam edin. Apart boyandıkça temizlemeyi unutmayın.

Budak doku işlemi bittikten sonra vernikleyin. Yeni bir görünüme sahip bir mobilya yaratmak bu kadar kolay!

Eskitme Boyama Tekniği
Ahşap Eskitme Boyama Tekniği

Yağlı Boya ile Eskitme Tekniği!

Yağlı boya eskitme tekniği için kıl fırça, resim yağı yeterli!

Boyayacağınız yüzeyde eğer bir sorun varsa zımparalama ile başlayın. İki kat uygulama sonrası kıl fırçanın ucunu resim yağına sürüyor ve yağlı boyayı fırçamıza alıyoruz fazlasını kağıt üzerine bırakıp mobilyayı aynı yönde boyamaya başlıyoruz.

Boyama işlemi bittikten sonra temiz bir bez yardımı ile açık renk olmasını istediğiniz yerleri silerek eskitme yapın. Kuruduktan sonra vernikleme yaparak işlemi bitirin.

Dekorasyonunuzu Ventrawall ile Tamamlayın!

Dekorasyonunuzu tamamlamak için mobilyalarınız hazır peki duvarlarınız?

Uzun süren duvar boyama işlemleri gözünüzü korkutmasın. Ventrawall ile zahmetsiz kolay, yaratıcı duvar fikirleri!

Ventawall, %100 pamuktan oluşan duvar kaplaması, yüzlerce renk seçeneği ile tüm konseptlerinize kolayca uyum sağlar. Kolay uygulaması sayesinde usta gerektirmez. Evinizi, ofisinizi, dilediğiniz yaşam alanınızı Ventawall ile değiştirmek zahmetsizdir.

Pamuk sıva, geleneksel duvar boyası gibi kimyasal içermez, size ve sevdiklerinize zarar vermez. Her türlü yüzeye kolayca uygulanır. Kolayca dekorasyonunuzu tamamlamanızı sağlar. Temizliği oldukça kolay Ventrawall ile duvarlarınız her daim göz alıcı görünür. Alternatif uygulamalardan duvar kâğıdı ya da duvar boyası gibi leke tutmaz, sürekli yenilemek zorunda kalmazsınız.

Ön hazırlık gibi maliyetler olmadan sadece su ve mala yardımı ile uygulama yapabileceğiniz pamuk duvar ürünlerimiz için tıklayın.

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu