DekorasyonEğitim

Duvar Rutubeti 1 Günde Nasıl Önlenir?

Ev ve işyeri iç cephe duvarlarında oluşabilecek duvar rutubetini kısa sürede gidermek için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler sizi hayrete düşürecek. Rutubetli ortamlardan hemen uzaklaşma isteği uyandıran o soğuk, keskin rutubet kokusunu hepimiz tecrübe etmişizdir, hatta bu kelimeleri okurken bile bu koku burnunuza gelmiş olabilir.

Kötü görüntüsünün ve itici kokusunun yanında rutubet sorunu çözülmeyen duvarlar siz ve sevdiklerinizin sağlığını kötü yönde etkileyebilecek, siyah renkli küf ve mantar oluşumunu tetikler.

Unutmayın sağlık kolay kaybedilir zor kazanılır. Mutfak, banyo, tuvalet duvarındaki rutubeti nasıl önleyebileceğimizi yazımızın devamında bulacaksınız.


Duvarlarda Oluşan Rutubet, Küf, Mantar Nedir?

Rutubet ve nem eş anlamlı bir kelimedir, fakat halk arasında; evlerin duvarlarında rutubete bağlı olarak oluşan mantar ve küflerin siyaha çalan görüntüsü de rutubet olarak adlandırılır. Aslında rutubet nemlenmiş duvar, küf ve mantar ise zaman içerisinde sorunu çözülmemiş rutubetli duvarın sonucudur.

Rutubet Neden Oluşur?

Su buharının yoğunlaşması yüzeylere tutunarak oluşan nem yada rutubetin oluşması için birçok neden var, bunların başında;

 • Su buharının yüksek oranda ortaya çıktığı banyo, mutfak ve tuvaletlerde duvar ve tavan yüzeylerine tutunan su buharının yoğunlaşması sonucu olabilir.
 • Yalıtım konusunda başarılı olamamış evlerin iç cephe duvarlarında meydana gelebilir. Yağmur suyunu engelleyememesi sonucu duvarlar su alacak ve içten nemlenmeye başlar.
 • Pencere kenarlarından sızan yağmur da neme yani rutubete meyil verebilir.
 • Aşırı derecede yalıtılma da içerideki nemi dışarı çıkartmayarak rutubetlenme oluşturabilir.
 • Duvarlardan geçen su tesisatında sızma yada arızalanma da rutubeti oluşturabilecek nedenler arasındadır.

Bu ve benzeri durumlar gösteriyor ki; ev içerisinde rutubet oluşmaması için fazla neden yok. Rutubetten kaynaklanan küf ve mantarın insan sağlığına zararlı olduğunu belki önceden duymuş olabilirsiniz. Ama gerçekten tam olarak nasıl etkiliyor olabilir?


Duvar Rutubeti Kaynaklı Küf İnsan Sağlığına Ne Kadar Zararlı?

Küfler, iç ortamların en önemli kirleticilerindendir. Bireylerin yaklaşık yüzde 5’i iç ortam havası ile bulaşan küfler nedeniyle bazı alerjik belirtiler gösterirler. İç ortam küfleri, kolaylıkla görülebilir ya da kokularından fark edilebilir. Küf, boyalı duvarların, halıların, dolapların ve tavanların arkasında yer alır, hatta temiz ve bakımlı mutfak malzemeleri ile mobilya grupları da küflerin beslenmesine olanak sağlayabilir. Küfe maruz kalanlarda oluşan sağlık sorunları arasında; alerjik hastalıklar, tahriş edici etkiler, enfeksiyon ve toksik etkiler sayılabilir. Küflere duyarlı kişilerde karşılaşılan belirtiler için burun ve sinüs tahrişi veya tıkanıklığı, kuru öksürük, hırıltı, deri döküntüsü veya yanma, sulu veya kızarmış gözler sayılabilir.

Küf, astım olan kişilerde astım ataklarını tetikleyebilir. Yüzeysel mantar deri ve tırnak enfeksiyonlarında nispeten daha yaygındır. Baş ağrısı, hafıza problemleri, burun kanamaları ve vücut ağrıları küf şikâyeti olarak belirtilmektedir. Bkz: İç Hava Kalitesi ve İnsan Sağlığına Etkileri


Rutubetin Yapıya Verdiği Zararlar Nelerdir?

 • Duvar rutubetinin sorunu devam ettikçe küf ve mantar oluşacağını yazımızın başında söylemiştik, bu mantar siyah yeşil ve koyu tonlardan oluşan ve göz zevki bozan bir görünüm oluşturur. Buda evinizde görmek istemeyeceğiniz bir görüntüdür.
 • Duvar yüzeyi alt katmanında nem barındırdığı için duvarın ısı yalıtım özelliğinde azalma oluşturur.
 • Duvar yüzeyindeki rutubetli bölgeye yakın tüm mobilyalarda ve perdelerde mantar oluşumu gözlenebilir.
 • Duvar yüzeyinde toplanan nem, donma ve çözünme olayları sonucunda, kabarma, çatlama ve dökülme gibi yapısal bozukluklara neden olur.
 • Yapılarda nem; küf, mantar, bakteri vb. mikrobiyolojik aktivitelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu aktiviteler ortamın hava kalitesini olumsuz yönde etkileyerek insan sağlığını tehdit eder.
 • Tüm bu etkiler, hem yapının, hem yapıda yaşayan insanların sağlığını olumsuz yönde etkilerken, yapının ekonomik değerini ve kullanım ömrünü düşürmektedir.

Duvar Rutubeti Nasıl Önlenir?

Yazımızın bu kısmında duvar rutubetinin nasıl önlenebileceği hakkında bilgiler yer alıyor olacak. Duvar rutubetinin dış cephe ve iç cephe olmak üzere 2 türlü önleme yöntemi vardır

Dış Cephe Çözümleri

Rutubetin önlenmesi için atmamız gereken ilk adım, ortaya çıkan nem, rutubet veya su sızıntısının neden kaynaklandığını bulmak olacaktır.

Duvarınızdaki yalıtım kaynaklı rutubetlenme eğer gözle görülmeyen bir yerde ya da su tesisatındaki bir problem nedeni ise profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.

İç Cephe Çözümleri

 • Evi mümkün olduğunca çok havalandırmalısınız.
 • Pencere duvarlarından sızan su nedeni ile rutubetlenme var ise silikon ile uygulama yaparak sızan yerleri kapatabilirsiniz.
 • Rutubetli duvarın yakınına mobilya koyulmamalıdır ya da arasında boşluk olmalıdır.
 • Küf ve mantar oluşumunu önleyen özel duvar kaplama, nem tutmayan, rutubet oluşturmayan, anti-bakteriyel ve anti-fungal aynı zamanda ısı ve ses yalıtımı yapan duvar kaplaması tercih edilmelidir. Dekoratif hamur sıva olarak ta bilinen bu ürün uygulandıktan sonra nemi emerek harika bir rutubet önleyici olur, aynı zamanda uygulaması kolaydır 24 saat (1 Gün) gibi kısa bir sürede kurur ve rutubeti önlemesinin yanında harika bir duvar görünümü elde edersiniz.

Kaynak
İç Hava Kalitesi ve İnsan Sağlığına Etkileri - Barbaros BaturAdverse human health effects associated with molds in the indoor environment

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu