GenelGüzellik

Curly Girl Method(Kıvırcık Kız Metodu) Nedir?

Curly Girl Method yani Kıvırcık Kız Yöntemi, son yıllarda birçok kişinin saçlarına uyguladığı bir yöntem oldu. Peki, curly girl method nedir?

Curly Girl Method

Eğer saçlarınız kurutunca çok elektrikleniyor, bazen küçük kıvırcıklar oluşuyor ya da nemli havalarda dalgalanıyorsa; düz sandığınız saçlarınız belki de başka bir paterne sahiptir!

Curly girl method, kıvırcık veya dalgalı saçlı insanların daha belirgin ve sağlıklı buklelere sahip olmasına; kendi saç tipini düz ve elektrikli sananların da dalgalı saç paternine sahip olup olmadığını öğrenmesini sağlar. Aslında tamamen doğal ürünler kullanarak ve kıvırcık saçlıların sorunu olan nemsizliği önleyerek oluşturacağınız bu düzen, saçlarınız için en doğru yol olabilir!

curly girl method4

Curly girl method, tamamen sağlıklı saçlara kavuşmanızı hedefler. Çoğu saç tipinin şikayetçi bir durum olan nemsizlik problemini en aza indirgeyerek saça nem dengesini geri kazandırır. Bunu sağlayan şey de kullandığınız ürünlerdir! Kıvırcık kız yönteminde tamamen temiz ve sağlıklı saç ürünleri kullanılır. Şampuandan saç kremine; bütün adımlarda temiz içerikli ürünler öğrenilir.

Peki, curly girl method hakkında daha fazla bilgi almadan önce saç paterniniz hakkında kısa bir bilgiye ne dersiniz? Saçlarınızın hangi şekle sahip olduğu ve curly girl method ile belki de dalgalı ya da kıvırcık saçlara kavuşabileceğinizi biliyor musunuz?

Saç Paterni Nedir?

maxresdefault

Saç paterni, saç tipini 4’e ayıran bir saç şekli belirleme yöntemidir. Görselde görüldüğü gibi 1,2,3 ve 4’e ayrılan saç tipleri, saçınızın doğal şeklini anlamanıza yardımcı olur.

Numaralar, kendi aralarında harflere bölünerek şeklin sıklığına göre gruplanırlar. Saç tipinizin hangisi olduğunu görsele bakarak kavrayabilirsiniz.

Curly girl method yani kıvırcık kız yöntemine başlamadan önce saçlarınız 2A paternine sahip, deyim yerindeyse ne dalgalı ne düz ve şekilsiz olabilir; curly girl method yani kıvırcık kız yöntemi ile saç paterninizin 2C hatta 3A olabileceğini görebilirsiniz! Birçok kullanıcı, saçlarının asıl şeklinin ne olduğunu kıvırcık kız metodunu uyguladıktan sonra yeniden keşfettiğini belirtti. Nasıl mı? Kısaca bahsedelim!

Curly Girl Method Nedir?

Kıvırcık kız yöntemi, Larraine Massey tarafından ortaya atılmış ve Curly Girl: The Handbook kitabıyla hayat bulmuştur. Düz saçların yüceltildiği, kıvırcık saçların ikinci plana atıldığı geleneksel medyaya tepki olarak başlatılan bu akım; bazı kadınların saç paternlerini tanıdıklarını sanıp aslında daha dalgalı veya kıvırcık saça sahip olduklarını görmelerine, kıvırcıkların da daha sağlıklı saçlara sahip olmalarına neden oldu; iyi ki de oldu!

curly girl method

Aslında ilk hedefi tamamen doğal ürünler ile saçı ihtiyaç duyduğu sağlıklı haline döndürmeyi hedefleyen curly girl method, kıvırcık saçlı olmayan kadınlar tarafından da kullanılır. Dediğimiz gibi, amaç tamamen sağlıklı ürünler kullanmak!

Kıvırcık kız yönteminin kurallarına kısaca bir göz atalım mı?

1- Tamamen doğal ürünler kullanın

Curly girl method’a uymanın en önemli kurallarından biri, saçlarınıza kullanacağınız ürünlerin mümkün olduğunca temiz içerikli olması. Şampuan, saç kremi, saç şekillendirme kremi vb. tüm ürünlerin sülfat ve silikon gibi zararlı kimyasallardan arındırılmış olması gerekiyor. Kıvırcık kız yöntemi uygulamıyor olsanız bile, saç bakım ürünlerinizin temiz içerikli olduğuna dikkat etmenizi öneririz.

2- Isı kullanımından kaçının.

Saç düzleştiricisi, saç maşası, fön makinesi gibi aletler; yaydıkları yüksek ısı sebebiyle saçlarınızı kırar, yıpratır ve kurutur. Tamamen sağlıklı saçlara sahip olmayı hedefleyen bu metotta, saçlarınızı kuruturken bir vigo yardımıyla orta hızda ve düşük sıcaklıkta kurutmanız öneriliyor.

3- Saç havlularıyla aranıza mesafe koyun

Saç havluları, saçtaki nemi alıp götürdüğü gibi saçın elektriklenmesine ve kabarmasına sebep olur. Kıvırcık kız yönteminde saçın olabildiğince nemli, hatta ıslak haliyle kalıp kurutulması önerilir. Bu yüzden saçlarınıza normal havlu kullanmak yerine tişört bağlayabilir ya da mikrofiber havlulardan destek alabilirsiniz.

4- Saç boyalarından uzak durun

Saçlarımızı boyamak, hepimiz için bazen ihtiyaç duyulan bir değişiklik bazen de zorunluluk gibidir. İçerisinde saçı yoran çok fazla kimyasal madde olduğu için, curly girl method sırasında saç boyamak önerilmez. Saçı tamamen doğal ve sağlıklı haline getirmeye çalışacağınız bu yolda, ağır kimyasallarla saçlarınızı yıpratmak istemezsiniz, değil mi?

5- Saç fırçanızı saç tipinize göre satın alın

curly girl method

Curly girl method’ın en önemli adımlarından biri, kıvırcık saçlara özel taraklar kullanmaktır. Saç buklelerinizi belirginleştiren bu taraklar sayesinde daha hacimli saçlara ulaşmamanız işten bile değil.

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu