DekorasyonGenel

Çocuk Odası Renkleri Çocukların Davranışlarını Nasıl Etkiler?

Çocuk odası tasarlarken hangi renkleri kullanmaya özen gösteriyorsunuz? Kızının odası için pembe, oğlunuzun odası için mavi rengini mi kullanıyorsunuz? Gelin, renklerin çocuklar üzerindeki etkisini birlikte inceleyelim.

Renkler ve Etkileri

Renklerin Anlamları yazımızda incelediğimiz gibi, renklerin insan psikolojisi üstünde oldukça büyük etkisi var. Gittiğiniz restoranın dekorasyonu iştahınızı açabilir, tok olsanız bile yemek yemek isteyebilirsiniz; ya da öylesine girdiğiniz bir mağazadan elleriniz torbalarla dou çıkabilirsiniz. Renklerin etkisi, uzun zamandır insanları bazı şeylere tetiklemek ve yönlendirmek için kullanılır.

Renkler bilindiği üzere ara ve ana renkler olarak ikiye ayrılırlar. Ana renkleri karıştırdığımız zaman elde edilen renklere ara renkler deriz. Tüm renkler alt ve üst tonlara bölünüp birden fazla tonaj oluştururlar. Günlük hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan renkler, sanılandan daha fazla etkiye sahiptir.

Doğru Renk Kullanımı Çok Önemlidir

Renkli çocuk odası
Renkli çocuk odası

Renkler ilham verme, mutlu etme, heyecanlandırma, sakinleştirme, güven verme, iyileştirme gibi birçok özelliğe sahiptir. Her rengin farklı bir özelliği ve temsil ettiği bir his vardır ve bu etkenler dünyanın her yerinde kullanılır. Lüksün rengi siyah, üst sınıfı temsil etmek ve zengin bir kitleye hitap etmek için kullanılır; sağlığın rengi yeşil birçok organik ürün firmaları tarafından logolarda tercih edilir.

Evimizi tasarlarken çoğu zaman gözümüze hitap eden renkleri tercih etsek de, bu durum çoğu zaman yanlış sonuçlar doğurabilir. Örneğin çalışma odasında kullanılan kırmızı rengi; kırmızı dikkat çeken ve iştah açan bir renk olduğu için odaklanma problemi yaratırken kendinizi aç hissetmenize neden olabilir.

Çocuk Odasında Kullanılan Renklerin Etkisi

Peki, çocuk odasında kullanılan renkler çocuklarınızın davranışlarını nasıl etkiler? Sizin için araştırdığımız bilgilere gelin, birlikte göz atalım.

Bahsettiğimiz gibi her renk birçok özelliğe sahiptir. Heyecanlandırma, sakinleştirme, mutlu etme… Çocuklarınızın odasını tasarlarken geleneksel görüşe göre cinsiyetlere renk atamak yerine daha bilinçli bir tasarım yaparak çocuğunuzu yönlendirmek daha doğru bir davranış olacaktır.

Bilim adamları geçmişten günümüze kadar renklerin psikolojik etkileri hakkında birçok araştırma yapsalar ve renklerin anlamları artık neredeyse nesnel bir bilgi konumuna gelse de, her insanın farklı olduğunu ve herkeste farklı bir durum ifade edebileceğini unutmayın. Bu genellemeler çoğu insan için aynı şeyi ifade etse de istisnalar elbette olabilir.

Çocuk Odası İçin Renk Önerileri

Genel olarak çocuk odası için kullanılması önerilen renkleri birlikte öğrenlim.

Kırmızı Renginden Kaçının

Kırmızı rengi, hayatımızın hemen hemen her yerinde karşımıza çıkan ve en çok kullanılan renklerden biridir. Bu kadar yaygın kullanımının arasında dikkat çekme özelliği, kan akışını arttırması ve iştah açma özelliği sayılabilir. Ünlü fast-food zincirlerinden olan birçok markanın logolarında ve reklamlarında bol bol kırmızı rengini kullandığını görebiliriz.

Tüm bu özelliklerinin yanında, kırmızı rengi çok fazla maruz kaldığında agrasyon ve odak problemleri doğurabilir. Eşyalarda veya duvarlarda kırmızı rengini seviyor olabilirsiniz ama bu renk çocuk odası için doğru seçim olmayabilir.

Sarı Rengi ile Odaklanın

Sarı rengi hepimize güneşi çağrıştırır; bu yüzden sarı renginin mutluluğu temsil ettiği bilinir. Sarı rengi neşe ve mutluluğu temsil ettiği için motivasyonu arttırır ve konsantrasyonu arttırır. Daha pastel sarılar çocuk odalarına tercih edilebilir, parlak sarı renkleri de agrasyonu tetikleyebilir.

Turuncu Rengi ile Sohbetin Keyfini Çıkarın

Renkli çocuk odası
Renkli çocuk odası

Turuncu rengi dekorasyonda ne kadar az kullanılıyor, hiç dikkat ettiniz mi? Çoğu marka turuncu renginin dostluğu, sıcaklığı, güveni ve dışa dönüklüğü temsil etmesi sebebiyle logolarında bu rengi tercih eder. Siz de çocuk odalarına turuncu rengini ön plana çıkararak arkadaşlık ilişkileri ve iletişimi güçlü bir birey olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yeşil Rengi ile Zihinleri Açın

Yukarda bahsedildiği gibi yeşil rengi sağlığı, doğayı ve sakinliği temsil eder. Uzun süren araştırmalar, yeşil renginin çocukların algısını arttırmaya ve daha hızlı okumalarına teşvik ettiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda yeşil rengi, kaygıyı azaltmasıyla bilinir.

Mavi Rengi ile Başarıya Koşun

Ana renklerden birisi olan mavi; özgürlüğü, güveni, başarıyı ve sakinliği temsil eder. Erkek çocuklar için daha çok tercih edilen mavi rengi, genellikle cinsiyet amaçlı kullanılsa da çocuk odası takımlarında kullanılan en doğru renklerden biridir ve yatak odalardaki başarıyı gözler önüne serer.

Mor Rengi ile Daha Duygusal Bir Ortam Yaratın

Mor rengi lüksü, ihtişamı ve tutkunun rengidir. Bilgeliği ve maneviyatı da temsil etmesiyle, çocuklarda şefkat duygusunu uyandırmak için ve daha duyarlı bir birey olabilmeleri için mor rengi odaya sahip olmak ya da genç odası takımı na sahip olmak doğru bir tercih olacaktır.

Eğer çocuğunuz zaten duygusal açıdan hassassa, örneğin çocuk odalarına genelinde değil birkaç objede, çarşafların renginde vb. bu rengi sınırlı tutmak isteyebilirsiniz.

Pembe Rengi ile Neşelenin

Pembe rengi genellikle cinsiyet belli etmek için kullanılır. Mutluluğu, sakinliği ve huzuru temsil etmesiyle bilinen pembe, her cinsiyete iyi geleceği için sadece kız çocuklarında değil erkek çocuklarının odalarında da kullanılması gerekli renklerden biridir.

Bazen genç odasından ve çocuk odası tasarlarken pembe rengini kullanmanın dozajını kaçırıyor olabilirsiniz; çocuğunuz büyüdüğünde bu renkten sıkılmaması için pembeyi çalışma masasında kullanılacak ya da odada kullanılan geniş ürün seçenekleri üzerinde dekorasyon öğeleriyle sınırlı tutmanız sizin için daha doğru bir adım olacaktır ve oda kullanımını daha uzun ömürlü kılacaktır.

Sıcak Renklere Ağırlık Verin

Sıcak renklerin insanlar üzerinde mutluluk, huzur ve rahatlık etkisi vardır. Evinizde kullanacağınız sıcak renkler, ortamı olduğundan daha geniş, ferah ve samimi hissettirir. Genç odası takımlarında sıcak renk kullanımını arttırarak yaşam alanlarındaki negatif enerjiyi dağıtmaya yardımcı olur.

Soğuk Renkler ile Sakinleşin

Soft renkli çocuk odası
Soft Renkli Çocuk Odası

Soğuk renkler kimi zaman hastane gibi ortamları anımsatsa da, soğuk renklerin oda takımlarının ya da çocuk odalarında oldukça pozitif etkileri vardır. Sakinleştirici etkileri sayesinde çocuk odası mobilyaları için soğuk renkleri kullanmak, daha küçük alanları daha açık gösterilmesini sağlar.

Soğuk renkleri tercih etmek pek size göre olmayabilir. Eğer görsel zevkinize uymuyorsa ve soğuk renklerin sakinleştirici etkilerinden faydalanmak istiyorsanız, çalışma masası, baza modelleri ya da genç odası modelleri için ihtiyacına göre kullanacağınız tonların arasına krem rengi gibi uyum ve bütünlük sağlayan renkleri eklemeyi düşünebilirsiniz.

Çocuğunuzun Odasına Sağlık Getirin

Çocuk odası tasarlarken badana ya da duvar kağıdı yapmak yerine %100 pamuk, uygulaması kolay, ses ve ısı yalıtımlı Ventrawall’i tercih edin; çocuğunuzu sağlıklı bir alanda büyütün!

Evlerimizde geçirdiğimiz uzun vakitler, duvar boyası veya duvar kağıdını kullanıyorsak onları uzun süre soluduğumuz için zararlı etkilerine maruz kalmamıza sebep olur. Ventrawall pamuk sıva, %100 pamuktan üretilir ve hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermez.

Renklendirici kullanımı yerine doğadaki renklerden elde edilerek üretilen geniş renk skalasına sahip Ventrawall pamuk sıva ürünleri, %80 ısı yalıtımı sağlayarak tüm gün yakıt harcamanıza gerek kalmadan oda sıcaklığını dengeler. Hem doğaya verdiğiniz zararı en aza indirgemenizi sağlar, hem de para tasarrufu yapmış olursunuz!

%60 ses yalıtımı özelliği sayesinde çocuk odası kullanımına çok uygundur; komşu rahatsız olmasın diye çocukları kısıtlamayı bırakıp onların daha özgürce hareket etmesini sağlarsınız! Ayrıca Ventrawall ürünleri kokusuzdur ve böcek barındırmaz.

Darbeye karşı dayanıklı özelliği sayesinde dayanıklıdır. Olası bir hasara karşı yüzey su ile ıslatılarak plastik mala yardımı ile kolayca düzeltilir!

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu