GenelSağlık

Çavdar Ekmeği ile Adım Adım Sağlık!

En çok doyurucu besin olan çavdar ekmeğinin faydaları

Çavdar ekmeği, buğday ekmeğinden daha az kalorilidir ve vücuda birçok farklı besin sağlar. İşte oldukça doyurucu olan çavdar ekmeğinin sağlığa faydaları.

Çavdar ekmeği, son yıllarda öğünlerde beyaz ekmekten vazgeçmek isteyenler için daha sağlıklı ve daha az kalorili bir alternatif haline geldi. Çavdar ekmekleri, çavdar unundan yapılır ve beyaz ekmeğe ve rafine unla yapılanlara iyi bir alternatiftir.

Dünya Sağlık Örgütü, farklı öğünlerde dağıtmamız gereken günlük yaklaşık 250 gram ekmeği sadece akşam yemeklerinde tüketmekten kaçınarak sağlığımıza dikkat etmemizi öneriyor. Çavdar, Neolitik dönemden beri gıda olarak kullanılan ve üretimi günümüzde ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinde gerçekleşen bir tahıldır. Kullanımının yaygın olduğu ülkemizde çeşitli dokular ve tatlarda çavdar ekmeği bulunabilir.

Beyaz ekmeği çavdarla değiştirmeye henüz karar vermemiş olanlardansanız, bu ekmeğin iyi yanları arasında dayanıklılığı ve saklama kolaylığı olduğunu bilmelisiniz. Çözünür lif oranı yüksek olduğu için su tutma süresi daha uzundur ve bu nedenle dondurmaya gerek kalmadan daha uzun süre bozulmadan dayanır.

Bu ekmeğin dokusu bildiğimiz diğer ekmeklerinki gibi değil, daha yumuşak ve kabarıktır. Çavdar ekmeği alternatiflerine göre daha az glüten içerir. Ayrıca rengi buğday unuyla yapılandan daha koyudur (koyu kahverengi).

BİRÇOK BESİN İÇERİR

çavdar ekmeği

Çavdar unu ile yapılan bu ekmek, diğer ekmek türlerine göre daha az karbonhidrat içerir ve bol miktarda lif içerir.

ventrawall reklam gorseli

Ayrıca demir, potasyum, çinko, B3 vitamini ve folik asit gibi bitkisel proteinler ve mikro besinler (bunların hepsi beyaz ekmekte bulunmaz) ve az yağ içerir. Vegan ve vejeteryan diyetleri için idealdir.

ÇAVDAR EKMEĞİNİN FAYDALARI

* Çavdar ekmeğini, normal ekmek ile karşılaştırıldığında neredeyse 4 kat daha fazla lif içermektedir. Lif bakımından zengin olan besinler safra kesesi taşlarının oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Çavdar ekmeğinde taş oluşumuna neden olabilecek safra asitlerini azaltan bazı elementler mevcuttur.

* Çavdar lif, protein, potasyum, kalsiym, demir, fosfor, magnezyum, mangan, B1 vitamini, folik asit, tiamin, niasin ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu besin vitamin, mineral ve antioksidanlar kötü kolesterolü düşürmeye, kalp hastalıkları riskini azaltmaya, kanser ve diyabeti önlemeye fayda sağlar.

* İşlenmiş tahıllarda lifin büyük kısmı ayrıldığı için, beyaz ekmek kan şekerinde hızlı bir yükselmeye yol açarak insülin düzeyini artırır ve vücudunuzu yağ depolatmak için uyarır. Daha az işlenmiş tahıl içeren çavdar ekmeği kan şekerinin daha iyi seviyede kalmasını ve vücudun daha az yağ depolamasını sağlar. Ayrıca tansiyonu düşürmede, enflamasyon riskini azaltmada da etkilidir.

* Çavdar göğüs kanserinin etkilerini zayıflatarak vücut içerisinde tutunmasını önlerken bir taraftan da vücudun kan dolaşımının etkili bir şekilde devam etmesini ve kalp ritim bozukluğu yaşayanlarda bu sorunun ortadan kaldırmasına yardım eder.

* Çavdar ekmeği içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde sizi uzun süre tok tutarak kilo vermenize yardımcı olur.

* Çavdar ekmeği uzun süre tokluk hissi vermesinin yanı sıra, zengin bitki lifleri içermesiyle de vücudun kan dolaşımını rahatlatmaktadır.

* Çavdar ekmeği genellikle diğer ekmeklerden daha yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu da kabızlıktan muzdarip olanlar için yararlı olabilir.

Sizi en çok çekeceği kesin olan faydalarından biri doyurucu etkisidir. Araştırmalara göre, bir parça çavdar ekmeği tüketildikten sonra dört saate kadar iştahı bastırabilir. Beslenme uzmanları, bu ekmeği yersek beyaz ekmeğe kıyasla daha iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olunacağını ve daha hızlı kilo verilebileceğini söylüyor.

Kilo vermek için bir diyet yapıyorsanız, çavdar ekmeği kısa bir süre sonra atıştırmak zorunda kalmadan yemenize yardımcı olacaktır, çünkü açlığı bastıracaktır.

Linolenik asit (vücudun oluşturamadığı ve diyet yoluyla alınması gereken omega 6 serisinden esansiyel bir yağ asidi) gibi sağlıklı yağ asitleri içermesi sayesinde, düzenli olarak çavdar ekmeği tüketilmelidir. İçindeki maddeler kan damarlarını güçlendirir ve hipertansiyonu uzak tutmaya yardımcı olur.

çavdar ekmeği

Potasyum katkısı, kalp hastalıkları riskini azaltmak için gereklidir. Hatta bu tür ekmeği tüketen kişilerin günlük diyetlerinde beyaz ekmek yemeye devam edenlerden daha düşük kolesterol seviyelerine sahip oldukları bilinmektedir.

Bu ekmeğin lif içeriği çok önemlidir ve genel sağlığımızı iyileştirmek için gereklidir. Lif , iyi bir bağırsak geçişine sahip olmamıza, kabızlık problemlerinden uzak durmamıza ve bağırsak floramızın şişkinlik veya mide rahatsızlığı hissetmememiz için olması gereken seviyelerde olmasına yardımcı olur.

Tam tahıllı ekmekteki yüksek lif seviyesi sayesinde kan şekeri seviyelerinde (beyaz ekmekte olan bir şey) artış olmaz, bu nedenle diyabet sorunları olan kişiler için de uygundur.

Tüm bunlara, soğuk algınlığına yakalandığımızda solunum sisteminin mukoza zarlarını sakinleştiren ve yumuşatan bir tür çözünür lif içerdiğini ve çinko ve selenyum katkısının da onu bağışıklık düzenleyicisi yaptığını ekleyebiliriz. Omega 6 miktarı bile onu mide şişkinliği gibi PMS ile ilgili semptomlarda iyi bir gıda yapar.

ÇAVDARIN DİĞER KULLANIM ALANLARI

Ekmek veya hamur işleri yapmak için una dönüştürülen çavdar kullanımına ek olarak, bu unu köfte veya hamburger gibi etle yapılan yemeklere de dahil edebilirsiniz. İstenilen şey çavdar tanesinin kendisini kullanmaksa, birkaç kez yıkanmalı ve kullanımdan 12 saat öncesine kadar ıslanmaya bırakılmalıdır. Daha sonra orta ateşte bir saat suda pişirilebilir ve soğuk salata gibi tariflere eklemek için kullanılabilirler.

Bazı diyetler, gün boyunca birkaç gram suda pişirilerek hazırlanan ve pekmez gibi bir tatlandırıcı ile tatlandırılan çavdar suyunu küçük yudumlarla içmeyi önerir. Çavdar ayrıca kahvaltıda (örneğin yulaf gevreği ile aynı şekilde) süt, meyve suyu veya yoğurtla tüketilebilir veya smoothie’lere veya hamur işlerine eklenebilir.

Kaynak
ENSONHABERSÖZCÜ

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu