GenelSağlık

9 Adımda Bulaşık Makinesi Temizliği ile Kirlere Veda Edin!

Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır? Her evin olmazsa olması olan bulaşık makinesi nasıl temizlenir? Sizin için anlattık!

Bulaşık makinesini temizlemek gereksiz görünebilir, ancak temizlik uzmanlarının makinenizin en iyi durumda kalmasını sağlamak için tam olarak tavsiye ettiği şey budur. Her dört ila altı haftada bir temizlik, kireç ve sabun köpüğü oluşumunu azaltmaya yardımcı olacak, makinenin performansını arttıracak ve bulaşıklarınızı yıkayan küçük su çıkışlarını tıkayabilecek yiyecek parçacıklarını ortadan kaldıracaktır.

Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılmalıdır?

1.Bulaşık Makinesi Temizliği İçin Isıyı Kontrol Edin

Bulaşıklarınızı ve bulaşık makinenizin içini en iyi şekilde temizlemek ve sterilize etmek için sıcaklığı yaklaşık 50 dereceye ayarlayın. Eğer makineniz otomatik değilse şu yöntemi kullanabilirsiniz: Parmağınızı iki saniyeden fazla tutabiliyorsanız, düşük sıcaklığa sahip demektir.

2. Bulaşık Makinesinin Filtresini Boşaltın

Yıllar geçtikçe, tüketici talebi üreticileri giderek daha sessiz bulaşık makineleri tasarlamaya yöneltti. Peki, makinelerin daha sessiz çalışmasını sağlamak gerçekten yararlı mıydı? Gelin, öğrenelim.
Geçmişte bulaşık makinelerinde, çöp öğütücüsüyle aynı hatlarda çalışan ve neredeyse aynı miktarda ses çıkaran bir gıda öğütme bileşeni olan öğütücü adı verilen bir parça bulunurdu. Gıda, öğütücünün içine girip öğütülür, ardından atık su ile birlikte atılırdı.

Daha yeni modeller, öğütücüyü ortadan kaldırdı ve bunun yerine makinenin altında bulunan çıkarılabilir silindirik bir filtre kullanılmaya başlandı. Bulaşıklardan yiyecekler yıkandığında, giderin tıkanmasını önlemek için büyük partiküller filtrenin içinde tutulur, ki bu çok daha sessiz bir işlemdir.

Sorun, büyük parçacıkların filtre temizlenene kadar içeride kalmasıdır. Unutulan filtreler büyük artıklarla tıkanabilir ve hatta kokmaya başlayabilir. Bulaşık makinenizden tuhaf bir koku geliyorsa, suçlusu bu olabilir. Filtrenizi düzenli aralıklarla temizlemeyi unutmayın!

Bulaşık Makinesi Temizliği Yapmamı Sağlayacak Filtrem Nerede?

bulaşık makinesi temizliği

Çoğu bulaşık makinesinde filtreyi çıkarmak, saat yönünün tersine çevirip yavaşça dışarı çekmekten biraz daha fazlasını gerektirir. Bununla birlikte, çeşitli modeller olduğundan, en iyi seçeneğiniz, kullanıcı kılavuzunu bulup okumaktır. Eğer kullanıcı kılavuzunu attıysanız, internetten bulabilirsiniz. Ya da mağazaları arayıp destek isteyebilirsiniz.

Nereye bakacağınızı ve ne yapacağınızı öğrendikten sonra, çoğu üretici filtreyi boşaltmanın ve temizlemenin sadece birkaç dakika sürmesi gereken basit bir iş olduğunu söylüyor. Filtrenin içindeki parçayı çıkardığınızdan ve bir musluk altında yıkadığınızdan emin olun. Ardından filtreyi uygun şekilde geri takın. Yerine kilitlenmezse, yiyecekler içeri girebilir ve püskürtme kanallarını tıkayabilir.

Bulaşıkların üzerinde biraz yiyecek bırakma eğilimindeyseniz, filtreyi ayda bir kez kontrol etmenizi önerir. Ön durulama yapıyorsanız, ekranı üç ayda bir kontrol edin. Normal alışkanlıklarda bulaşıklarınızın temiz çıkmadığını, üzerlerinde yemek kirleri olduğunu veya kumlu olduğunu görüyorsanız, filtreyi kontrol etme zamanı gelmiştir.

Cihazınızı her gün kullanıyorsanız her hafta bulaşık makinesi temizliği önerilir. Onu ne kadar temiz ve kalıntılardan arındırırsanız, o kadar uzun süre dayanır. Kirle bulaşmasına izin verirseniz, bozulur.

3. Bulaşık Makinesinin İçini İnceleyin

Filtreye erişmek için alt rafı ve çatal bıçak takımını çıkaracağınız için, bulaşık makinesinin içini gözlemlemek için harika bir andır! Raf çıktıktan sonra, makinenin zeminini, özellikle de birikintilerin oluşabileceği tahliyeye en yakın alanı inceleyin.

4. Makinenize El Sabunu ya da Deterjan Koymayın

Makinenizin içini bir bez veya süngerle silebileceğinizi, ancak bunun el sabunu veya bulaşık deterjanı ile birlikte kullanmadığınızdan emin olun. Sünger üzerinde kalan az miktarda kalıntı bile bulaşık makinenizin içinde köpürmeye neden olabilir. Köpük, makinenizin filtresinin ve diğer bileşenlerinin içindeki contaları gevşeterek sızıntıya neden olabilir.

Bunun yerine, toz bulaşık deterjanı ile macun yapın veya otomatik bulaşık makinesi deterjanınızı temiz, nemli bir bez veya süngerle kullanın.

5. Kireçleri Ortadan Kaldırın

Makinenizin içinde beyaz çizgiler olduğunu fark ettiniz mi? Bunlar kireç ve kalsiyum karbonat olarak da bilinen ve beyaz kalıntı olarak görünen sert su birikintileridir. Zamanla bu birikme, bulaşık makinesinin püskürtme kanallarındaki ve filtre bileşenlerindeki delikleri tıkayabilir. Beyaz sirke bu birikintileri gidermeye yardımcı olabilir.

6. Kaliteli Deterjan Kullanın

Yüksek kaliteli deterjan makinenizin içini ve bulaşıklarınızı temiz tutacaktır. Hepsi bir arada ürünlerin en iyi sonucu verdiğini söylemek mümkün. 

bulaşık makinesi temizliği

Daha ucuz deterjanların suda daha zor parçalanıp sıvılaştığını görebilirsiniz. Bu daha sonra makinenizin parçalarının ve motorunun içini tıkayabilir. Ayrıca sıvı bir ön durulama yardımı kullanmanızı önerilir. Bulaşık makinesi temizliği için bunlar önemli adımlardır.

7. Bulaşık Makinenize Bulaşıkları Yerleştirmeden Önce Kontrol Edin

Kürdan, kemik, zeytin çekirdeği ve meyve çekirdeği gibi şeyler, kavanozlara yapıştırılmış kağıt etiketler ve yeni satın alınan tabaklarda kalan yapışkan fiyat etiketlerini bulaşık makinenizi tıkamaması için kontrol edin. Kağıt ve su, filtrelerde kağıt hamuru oluşturur ve onları tıkar. Bulaşık makinesi temizliği yaparken bu hamurlar size zorluk çıkarabilir.

Eğer bulaşık makinenizden kırık bir tabak, bardak ya da herhangi bir şey çıkarırsanız, bulaşık makinenizde kırık parça veya kırık olup olmadığını hemen kontrol edin. 

8. Makinenizin Seçeneklerini Kullanın

Tüketicilerden sıklıkla görülen ve duyulan şey, makinenin farklı seçeneklerini ve tüm bu farklı döngüleri kullanmadıklarıdır. Örneğin, tencere ve tava ayarı sadece tencere ve tavaları yıkamak için değil, aynı zamanda daha yüksek seviyedeki yiyecek kirleriyle mücadele etmek içindir. Hedeflenen bulaşık makinesi temizliği için ve neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için, tüm seçenekleri kullanmalısınız.

Bulaşık makinenizi her gün çalıştırmıyorsanız, tam yük dolana kadar kısa yıkama ve durulama döngülerini kullanmanızı önerilir. Örneğin, bulaşık makinenizi gece doldurursanız, ancak ertesi gün kahvaltı ve öğle yemeğinden sonra hala bulaşıklar için yeriniz varsa, bir durulama döngüsü çalıştırın. Bu, düzenli bir döngü çalıştırmadan önce makinenizdeki yiyecek kirlerini temizleyecek ve kokuları azaltmaya yardımcı olacaktır.

9. Bulaşıkları İyi Doldurun

Birçok kişi bulaşık makinesini nasıl düzgün şekilde dolduracağını bilmiyor, tüm bu çatal ve yuvaların ne anlama geldiğinden emin değil. Yükleme ipuçlarını görmek için kullanıcı el kitabınıza veya üreticinin web sitesine bakın. 

Birincisi, bir döngüyü açmadan önce püskürtme kollarını çevirdiğinizden emin olun. Kollar, çıkıntılı bir spatulaya veya tencere sapına asıldıkları için dönemezlerse, ne bulaşıklarınız ne de makineniz yeterince temizlenmez. Sepetteki tutacağın üzerine bir şey çıkarsa, bunun oradan alınması ve üst rafa yatırılması gerekir.

9. Kokuları ve Lekeleri Gidermek İçin Bu Evde Çözümleri Deneyin

Birçok kullanıcı bulaşık makinesi temizliği için beyaz sirke ve karbonatı kullanır. Filtrenizi temizledikten sonra, boş bulaşık makinenizin üst rafına bir fincan beyaz sirke ile bulaşık makinesinde yıkanabilir bir kap yerleştirin. Bir sıcak su programında makinenizi çalıştırın. Bu yağ, pislik ve kokuları temizler.

Ardından, makinenizin iç kısmına bir fincan kabartma tozu ya da karbonat serpin. Kısa bir döngü çalıştırın. Bu, cihazınızı leke ve kokulardan uzak tutacaktır.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu