Haber

2022 Asgari Ücret Net Rakamlar Belli oldu

Toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren bu ücretin belirlenmesinde ikinci toplantı ise 7 Aralık’ta yapılmış, İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak ücret için tekrar görüşme yapmıştı. Lakin masada iş veren ve işçi sendikaları arasında anlaşma sağlanamadı.

asgari ucret

Asgari Ücret Komisyonu Üçüncü Toplantıda!

Milyonların gözü bu haberde! toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren maaşın belirlenmesi konusu her Aralık’ta olduğu gibi bu yıl da Aralık ayı gündeminde yer alıyor. İşçiler ve aileleri bu yılki azami maaş ücretlerinin ne olacağını merakla bekliyor.

Aralıkta yapılan üç görüşmenin ardından dördüncü görüşme ile belirlenmesi bekleniyor. Yüzde yirmi olarak TÜİK tarafından belirlenen enflasyon oranının da maaşlara zam olarak yansıması bekleniyor.

2022 Asgari ücreti belirleme çalışmaları devam ediyor. Milyonlarca çalışanı etkileyen bu karar için bugün tekrar görüşme yapıldı. Zam için yüzde 30 ile yüzde 45 arası teklifler verilmekte.

Asgari Ücret Komisyonu, 2022 asgari ücret belirlenmesi için 1 Aralık tarihinde ilk kez toplanmıştı. Bu toplantıda işçi ve işveren sendikalarının ücret için istedikleri rakamlar konuşulmuştu. İşçilerin 3750-4000 lira arası teklif ederken, iş verenler ise 3500-3750 arası rakam verdiği toplantıdan sonra 2 toplantı daha yapıldı.

Önümüzdeki hafta dördüncü kez toplantıdan sonra 2022 maaşlarının belirleneceği beklenirken yapılan ikinci toplantı saat 14:00’da TÜRK-İŞ’de gerçekleşmişti.

ventrawall reklam gorseli

7 milyon işçi maaş zammı konusundaki açıklamayı bekliyor. Komisyon bugün TİSK binasında üçüncü toplantısını gerçekleştirmekte. Artış beklentisi ise yüzde otuz ve üzeri olarak beklenmekte.

İşçileri tarafından 4 bin lira ve üzeri istenirken ülkenin yüzde kırk kadarını etkileyen kararın açıklanması bekleniyor. Kritik olan eşik ise 2022 asgari ücret için 4 bin lira.

Üçüncü toplantı sonrası konuşulan son rakamlara göre asgari ücret 3500-4000 lira arası bir rakam olacak.

Asgari ücretin belirlenmesi tespiti için yapılan üçüncü toplantının ardından rakamların netleşmesi ve 13-17 Aralık tarihinde belirlenmesi bekleniyor. Buna göre 4. bir toplantı da asgari ücret için yapılacağı ön görülmekte.

Asgari ücret belirlenmesi

Asgari Tutar Kim Tarafından Nasıl Belirleniyor?

Türkiye’de 7 milyon asgari ücretli bulunmakta ve aileler ile bu rakam yaklaşık olarak 20 milyon kişiyi buluyor.

Asgari ücret, Türkiye Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmekte. Bu komisyon toplam 15 üyeden oluşuyor.

Komisyon üyelerinin yeni asgari ücret belirleme için en önemli unsuru Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu bir işçinin aylık gıda harcamasıdır. Açlık sınırı olarak bilinen bu rakam, pazar ve enflasyon oranları ile belirlenir.

Komisyon toplantı öncesi ücretin belirlenmesinden önce ilgili kurum ve kuruluşlar ve üniversiteler ile işbirliği içinde olabiliyor. İşçi ve işverenler konu hakkındaki görüşlerini belirtir. Uzman kişilerden de görüş alınabilinir. Yönetmelik gereğince görüşmeler gizli tutulmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 2 temsilci, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi, TÜİK temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, kuruluşunda en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkollarından beş temsilci, ile aynı zamanda en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci olmak üzere 15 kişi ile komisyon kuruluyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu en az on üye katılımı ile toplanır ve kurul, üye oylarının çoğunluğu ile karar verir.

Son kararın ardından ise Resmi Gazete ‘de yayımlanır, yürürlüğe girer.

Komisyon üyeleri asgari ücretin belirlenmesi için devletten ‘huzur hakkı’ ücreti alıyor.

Türkiye’de ilgili yönetmelik gereğince, ücretin belirlenmesinde dil, renk, ırk, din ayrımı yapmaksızın ücret belirleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve TİSK’in açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret konusunda Katar ziyareti öncesi açıklamada bulundu. Milliyet’in haberine göre Erdoğan; “Ücret konusunda Sayın Bakan ve heyetini görüşmeleriyle bir sonuca varacaklar. Tarafların teklifleri nedir dönünce bir görelim. Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız” dedi.

Asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise Milliyet’in haberine göre; Hiçbiri enflasyona karşı farklı bir tavrımız olmayacağını korunacağını ifade ettik. Enflasyona ezdirilmeyeceği çok açık ortada 3 bin 161 gibi önerilmiş bir rakam olmadı.

Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız. Devletimizin resmi kuruluşu TÜİK’in açıkladığı tüm rakamlar bizim için geçerlidir. Bizim esas aldığımız kurum TÜİK’tir.” ifadelerini kullandı.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder” Çalışanlarla ilgili işçi ve işveren taraflarının görüşleri oldu. Teşvik konusunda belli konularda mutabakata varıldı.” diyerek sözlerine şöyle devam etti “Zam oranlarına ilişkin olarak TİSK beklenen enflasyonu öneriyorduk bu sefer gerçekleşe enflasyonu alalım. Türk İş enflasyon üzerine refah payı ekleyelim” 

Önceki Yıllarda Ne Kadardı?

Maaş zammı önümüzdeki günlerde açıklanacak. Büyük bir kısmı ilgilendiren maaşlar Türkiye’de her yıl gerçekleştirilen toplantılar ile belirleniyor.

Türkiye’de son yirmi yıldır kademeli bir şekilde artmaktadır. 2015 yılında 975 lira, 2016 yılına gelindiğinde 1301 liraya yükselmişti.

En fazla zam oranı, 2003 yılında yapılan %37,48 zam olmuştur.

Asgari ücret 2019’da 2021 lira olurken, 2020 yılında %15,03 artış ile 2,943 lira olarak bel ilerlenmişti. 2021 yılında ise %21,56 artış ile 2,825 lira olmuştu.

Üçüncü toplantıda uzlaşmaya varılamazken yapılan son toplantıdan sonra geçerli olacak asgari ücretin 4 bin lira olması bekleniyor. Ancak üçüncü toplantıdan sonra da işçi ve iş veren arasında anlaşmazlıklar sürüyor. Net rakamlar ise dördüncü toplantı sonrasında verilecek. Maaş hesaplaması T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır.

En Düşük Ücret Tarifesi Nasıl Uygulanır?

İş verenin, işçisine verebileceği azami maaşı ifade eder. Çalıştığı iş yükü fark etmeksizin işçiyi o yıl belirlenen tutardan aşağı, düşük maaş ile çalıştırmak suçtur. Ayrıca çalışan için yapılan ek ödemeler ve sosyal yardımlar gibi nedenlerle iş veren maaş kesintisi yapamaz.

Avrupa’da İşçilerin En Düşük Ücret Tarifesi

Asgari ücretin net rakamları Türkiye’de heyecanla beklenirken enflasyon oranı sonrası maaşlara nasıl yansıyacağı da merak konusu oldu.

Avrupa’da brüt ücret sıralamasında ülkemiz 2021 yılı itibariyle 27 ülke içerisinde 24. sırada yer alıyor. 27. ve son sırada ise Arnavutluk bulunmakta. İlk sırada ise Almanya bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu